Сьогодні в музеї ІІ Світової побачила й прочитала лист, написаний «Лідою» з Аушвіцу.
Аушвіц [надруковано], 19. XII.1943
«Дорогі мої батьки та сімʼя! Посилку з харчами й листи (останній від 4. XII. 1943) я отримала. Дуже дякую й радію, що вдома все добре, а Ви – здорові. Спасибі за вітання від Дарці й Марусі. Двоюрідна сестра Дуся й далі працює в магазині при хімчистці? Добре, що її сестри теж мають добру роботу. Як тітка Матіола? Переживаю за неї. За мене не бійтеся, я здорова, сильна, зуби не болять, і почуваюся добре. Добре, що Ви, як написано, дбаєте про здоровʼя. Ви ж знаєте, що Ви – наш найдорожчий скарб. Сьогодні, в день батькового ангела, я бажаю Вам усього найкращого, сили й здоровʼя. Шлю свої щирі вітання усій родині з Різдвом і Новим роком: нехай Бог Вас боронить, щастя Вам і [?].
Цілую Вас! Передавайте вітання знайомим!
Ваша Ліда»
© Anne Weber
А тепер далі на пошук пригод, знайомств і памʼяток? «Життя продовжується?»
Наш готель – радянська модерністська споруда 70-х років овальної форми, облаштована всередині, як у моєї бабці (тобто як я собі уявляю її помешкання, яким воно могло би бути). До Майдану ми йдемо в обхід, тому що під парламентом мітинг і квартал перекрито. Бачимо червоно-чорні прапори та багато військових. Праві радикали, пояснюють нам. Вони мітингують проти корупції? Так пишуть наші газети. Зважувальна посмішка, знизування плечима. А хто їх знає, чого вони насправді хочуть. На боці мітингувальників Саакашвілі – багаторічний президент Грузії, який потім дивним чином став головою одеської ОДА (я уявляю собі Ангелу Меркель, яка після свого довгого канцлерування раптом виїжджає до Франції, бере французьке громадянство й стає бургомістеркою Марселя). Коли Саакашвілі став надто незручним для Порошенка, той позбавив його українського громадянства. У вересні цього року безпаспортний політик спробував заїхати в Україну з Польщі, та на кордоні спочатку заблокували його поїзд, а потім авто, в яке він пересів. На багато годин. Кілька нардепів влаштували йому коридор, і зрештою він перетнув кордон пішки. Про це й теперішні мітинги Галина і Неля розповіли нам з лукавими обличчями, так, наче це все несерйозно, а політичні відносини – такий собі анекдот. Пізніше, намагаючись знайти щось про Саакашвілі в інтернеті, я дізнаюся, що його старший син поставив світовий рекорд зі швидкісного набору тексту на айпаді.
Ніхто не посміхається, коли заходить мова про війну на сході країни. Як і раніше, там щодня хтось гине. У нас про це більше не згадують, газети пишуть про інше. Цікавить лише те, що змінюється. Для ЗМІ тривалі війни не існують. Але про це ми ще говоритимемо з людиною, чиї батьки живуть у Криму. Вона розповість нам, що іноді їздить до них і як це складно. До тимчасового кордону поїздом. Потім через кордон пішки або пересідати на авто, за яке таксисти деруть немало. Ім’я цієї людини я називати не буду – кажуть, за певних обставин це може накликати на неї небезпеку.